PSEA PAC Endorsements

Alaska State Senate endorsements:

 Senate District B (Fairbanks)

Luke Hopkins

Senate District D (Matsu)

 David Wilson

Senate District F (Palmer)

 No endorsement

Senate District H (East Anchorage)

 Senator Bill Wielechowski

Senate District J (Downtown Anchorage)

Tom Begich

Senate District L (Southeast Anchorage)

Forrest McDonald

Senate District N (South Anchorage/Girdwood)

Vince Beltrami

Senate District P (Kodiak)

 Senator Gary Stevens

Senate District R (Sitka)

Senator Bert Stedman

Senate District T (Nome/Kotzebue)

Senator Donnie Olson

Alaska State House Endorsements

House District 1 (Fairbanks)

Representative Scott Kawaski

House District 2 (Fairbanks)

 Representative Steve Thompson

House District 3 (Fairbanks/North Pole)

 No recommendation

House District 4 (Fairbanks)

Representative David Guttenberg

House District 5 (Fairbanks)

 Representative Adam Wool

House District 6 (Healy, Tok and Northeastern Alaska)

No recommendation

House District 7 (Northern Mat-Su)

 No recommendation

House District 8 (Mat-Su)

No recommendation

House District 9 (Valdez)

No recommendation

House District 10 (Palmer)

No recommendation (check on this)

House District 11 (Palmer)

 Bert Verrall

House District 12 (Palmer/Chugiak)

 Rep. Cathy Tilton

House District 13 (Eagle River)

 No endorsement

House District 14 (Eagle River)

 Joe Hackenmuller

House District 15 (East Anchorage)

 Representative Gabrielle LeDoux

House District 16 (East Anchorage)

 Representative Ivy Sponholz

House District 17 (Mid-town Anchorage)

Representative Andy Josephson

House District 18 (West and mid-town Anchorage)

Representative Harriet Drummond

House District 19 (East Anchorage/Airport Heights)

Representative Geran Tarr

House District 20 (Downtown Anchorage)

Representative Les Gara

House District 21 (West Anchorage)

Representative Matt Claman

House District 22 (Southwest Anchorage)

Jason Grenn

House District 23 (South Anchorage)

Representative Chris Tuck

House District 24 (South Anchorage)

Chuck Kopp

House District 25 (South/Hillside Anchorage)

Representative Charisse Millett

House District 26 (Hillside Anchorage)

David Gillepse

House District 27 (East Anchorage/Hillside)

Harry Crawford

House District 28 (Hillside Anchorage)

Shirley Cote

House District 29 (Sterling and Kasilof)

 No recommendation

House District 30 (Kenai and Soldotna)

No recommendation

House District 31 (Homer)

Representative Paul Seaton

House District 32 (Kodiak)

Representative Louise Stutes

House District 33 (Downtown Juneau)

Representative Sam Kito

House District 34 (North Juneau/Haines)

Justin Parrish

House District 35 (Sika/Petersburg)

Representative Jonathan Kriess-Tompkins

House District 36 (Ketchikan)

Representative David Ortiz

House District 37 (Dillingham)

 Representative Bryce Edgemon

House District 38 (Bethel)

Zach Fansler

House District 39 (Nome)

Representative Neal Foster

House District 40 (Barrow)

No recommendation